Hydroizolacja łazienki lub balkonu? Prosta instrukcja w 3 krokach
W nowoczesnym budownictwie regularnie spotykamy się z pojęciem hydroizolacji. Nic dziwnego, dziś niemal żaden budynek nie może się bez niej obejść. W poniższym artykule przyjrzymy się najpopularniejszym i najłatwiejszym w użyciu rozwiązaniom do hydroizolacji łazienki, balkonu lub tarasu, które z łatwością można wykonać samodzielnie.
W jakim celu stosuje się hydroizolację?
Jak sama nazwa wskazuje, hydroizolacja chroni budynek przed wodą. Nie jest to jednak takie proste, ponieważ istnieje wiele rodzajów hydroizolacji. Rozwiązania hydroizolacyjne muszą radzić sobie z wpływami atmosferycznymi, takimi jak deszcz i śnieg, podczas gdy inne muszą radzić sobie z wpływami hydrogeologicznymi, tj. wodami gruntowymi i kapilarnymi. Wreszcie, istnieją rozwiązania dla wody technologicznej w łazienkach, pralniach, kotłowniach itp. Przyjrzymy się teraz, jak zastosować hydroizolację balkonów, tarasów i łazienek w dobry i prosty sposób.
Dlaczego nie zapomnieć o hydroizolacji podczas budowy i renowacji?
Jeszcze na początku lat 90. same płytki ceramiczne lub okładziny były uważane za wystarczającą ochronę przed wodą na balkonach, tarasach lub w łazienkach.
Jednak w dłuższej perspektywie wiele budynków nie może funkcjonować bez hydroizolacji. Świadczą o tym na przykład liczne płyty balkonowe w starszych budynkach. Na balkonach i tarasach najczęstszą przyczyną uszkodzeń płytek ceramicznych jest wnikanie wody w podłoże. Z czasem woda i mróz powodują kruszenie, pęknięcia, osłabienie betonu i ostatecznie korozję stalowego zbrojenia. Prowadzi to do całkowitego rozpadu konstrukcji, gdzie przyjemne miejsce na poranną kawę staje się naprawdę niebezpiecznym obszarem.
Słaba jakość lub brak hydroizolacji łazienki niesie ze sobą dodatkowe problemy. Na przykład wściekły sąsiad, któremu z naszego mieszkania przecieka woda do łazienki, może sprawić, że mieszkanie stanie się bardzo nieprzyjemne. Nie można się mu dziwić, gdy niedawno zapłacił kilka tysięcy za podświetlany sufit, który obecnie jest zniszczony z powodu braku hydroizolacji.
Nawet jeśli nie masz sąsiadów, zaniedbanie hydroizolacji nie jest dobrym pomysłem. To tylko kwestia czasu, zanim nasiąknięte wodą ściany ulegną degradacji. Zwiększona wilgotność będzie sprzyjać rozwojowi pleśni, co będzie miało negatywny wpływ na nasze zdrowie.
Z doświadczenia wiemy, że stosowanie hydroizolacji w miejscach takich jak łazienki, balkony i tarasy jest obecnie koniecznością.
Jakiego rozwiązania do hydroizolacji użyć?
Rynek budowlany oferuje dużą liczbę produktów różnych producentów. W powszechnej praktyce produkty te są często łączone, co zdecydowanie nie jest prawidłowe. Nie twierdzimy, że połączenie z konkurencyjnymi produktami nie może się sprawdzić, ale wzajemna kompatybilność może być zagwarantowana tylko wtedy, gdy używasz sprawdzonego i kompletnego rozwiązania systemowego.
Zamierzasz rozpocząć nowy projekt? Niezależnie od tego, czy jest to nowa budowa, czy renowacja łazienki, balkonu lub tarasu, kolejność prac jest zawsze prawie identyczna.
Przygotowanie powierzchni betonowej
W przypadku nowych powierzchni betonowych należy odczekać do pełnego utwardzenia podłoża. Jeśli odnawiasz łazienkę i toaletę razem lub balkon, musisz ostrożnie usunąć wszelkie niespójne części materiału i naprawić wszelkie dziury i pęknięcia. Warto również wspomnieć o wylewkach samopoziomujących, które pomogą wypoziomować podłogi.
Gruntowanie
Należy oczyścić powierzchnię z kurzu i kontynuować gruntowanie. Jednoskładnikowy Grunt klasyczny tworzy przezroczystą i nierozpuszczalną powłokę, która stanowi podstawę dla kolejnej warstwy. Nadaje się do podłoży betonowych, ale także do innych materiałów budowlanych, takich jak cegły ceramiczne, beton komórkowy, tynk i inne. W przypadku starszych i zwietrzałych powierzchni możemy użyć NANO grunt. Gruntowanie należy nakładać wałkiem lub pędzlem w dwóch warstwach metodą krzyżową. Drugą warstwę należy nałożyć po wyschnięciu poprzedniej (po 2-3 godzinach).
Nakładanie warstwy hydroizolacyjnej
Kiedy mamy już gotowe podłoże, możemy przejść do nakładania hydroizolacji. HYDROIZOLACJA 2-K tworzy wodoodporną membranę i służy również jako ochrona przed radonem. Wystarczy wymieszać dwuskładnikową masę zgodnie z instrukcją i natychmiast nałożyć. Hydroizolację nakłada się wałkiem w co najmniej dwóch warstwach na krzyż, zawsze po wyschnięciu poprzedniej warstwy (po 12-24 godzinach). Do rogów jest umieszczana TAŚMA USZCZELNIAJĄCA lub TAŚMA Fleeceband.
Jednoskładnikowa hydroizolacja
Doskonałym wyborem zarówno do wnętrz, jak i na zewnątrz jest zastosowanie jednoskładnikowej hydroizolacji FOLIA W PLYNIE ELASTIC. Powłoka hydroizolacyjna jest gotowa do użycia. Nie trzeba niczego mieszać, jest łatwa w nakładaniu i oszczędza czas. Czas schnięcia pierwszej warstwy wynosi tylko od 3 do 6 godzin w zależności od podłoża, druga warstwa wysycha w ciągu 6 godzin. Sposób nakładania jest taki sam, jak w przypadku powłoki hydroizolacyjnej.
Hydroizolacja hybrydowa
Inną opcją hydroizolacji balkonu, tarasu lub łazienki jest użycie kleju do okładzin i hydroizolacji w jednym kroku DUO FLEX L8600. Produkty 2w1 są trendem w nowoczesnym budownictwie i oprócz oszczędności czasu, oferują bezkompromisową jakość warstwy hydroizolacyjnej.
Hydroizolacja pod kamienny dywan
HYDROIZOLACJA 2-K jest najlepszym rozwiązaniem do przygotowania powierzchni betonowych przed nałożeniem Dywanu kamiennego PERFECT STONE na zewnątrz pomieszczeń. Otwarta struktura dywanu umożliwia przedostanie się wody do podłoża, a Powłoka hydroizolacyjna zapobiega jej dalszemu przesiąkaniu. Wydłuży to żywotność systemu i zapobiega ewentualnym przeciekom do konstrukcji budynku.
Izolacja przed radonem
Czy wiesz, czym jest radon? Jest to bezbarwny, bezwonny, radioaktywny gaz stale uwalniany z ziemi. Występuje niemal wszędzie, ale jego niebezpieczne i wyższe stężenia są określone tylko w niektórych lokalizacjach zarejestrowanych na mapie radioaktywności. W tych miejscach konieczna jest długoterminowa ochrona budynku przed radonem. Stopień zagrożenia i proponowane rozwiązanie zależą od wartości zmierzonych na miejscu.
Prawidłowo wykonana hydroizolacja chroni budynek przed przenikaniem radonu. Nie zapomnij zapoznać się z tymi środkami przed rozpoczęciem budowy lub remontu.
Najczęstsze błędy przy stosowaniu hydroizolacji
Stosowanie hydroizolacji nie jest trudne, ale konieczne jest przestrzeganie prawidłowych procedur technologicznych i umożliwienie wystarczającego wyschnięcia materiału hydroizolacyjnego przed nałożeniem kolejnych warstw. Tylko w ten sposób można osiągnąć doskonały rezultat.
Częste błędy obejmują również zastosowanie hydroizolacji na niespójnej, chłonnej i słabo zagruntowanej powierzchni, luki w aplikacji i, co nie mniej ważne, pominięcie taśm uszczelniających w rogach.
Chociaż dla wielu jest to kuszące, zdecydowanie nie zalecamy stosowania powyższych hydroizolacji jako powłok końcowych. Mają one swoje miejsce w kompozycji podłogi, jako membrana wbudowana pod płytkami ceramicznymi lub okładziny. Narażenie na promieniowanie UV, bezpośrednie działanie czynników atmosferycznych lub naprężenia mechaniczne spowoduje szybką degradację tej warstwy.
Jak postępować po nałożeniu hydroizolacji?
Czy zakończyłeś nakładanie hydroizolacji i kontynuujesz projekt, układając płytki ceramiczne i okładziny? Nie zapomnij o naszych klejach, które pomogą Ci w tym zadaniu.