Jak samemu zrobić remont łazienki? Z Distyk możesz to wykonać w 7 prostych krokach!

Samodzielny remont łazienki może wydawać się wymagającym projektem, ale przy odrobinie przygotowania i przemyślenia, nawet przeciętny majsterkowicz może osiągnąć świetne rezultaty. Jak tanio wyremontować łazienkę? Jak długo trwa remont łazienki i ile będzie kosztować? Przyjrzyjmy się temu krok po kroku!

1. Nie lekceważ przygotowania

Dobre przygotowanie to pierwszy krok do sukcesu i nie należy go lekceważyć. Wszyscy na pewno doszliśmy do momentu, w którym w myślach wyrywaliśmy sobie włosy z głowy i zadawaliśmy sobie pytanie, czy warto było zaoszczędzić trochę czasu na organizację i porządki przed remontem łazienki.

Zacznijmy więc od bardzo dokładnego posprzątania i wyczyszczenia łazienki. Przed remontem łazienki należy pozbyć się starych płytek łazienkowych i okładzin podłogowych oraz dokładnie zeskrobać oryginalny lakier. Jeśli na podłodze i ścianach nadal znajdują się resztki kleju lub powierzchnia jest niespójna, należy oczyścić ją tak, aby była twarda. Następnie można dokonać drobnych napraw, wygładzić pęknięcia i pozbyć się dziur.

2. Nie oszczędzaj na gruntowaniu

Staranne zagruntowanie powierzchni jest ważne nie tylko podczas remontu łazienki. Zapewnia jej spójność i ujednolica chłonność całego podłoża.

Do takiego zadania idealnie nadaje się NANO GRUNT, który doskonale sprawdza się na betonie, cegłach, starym tynku i płytach gipsowo-kartonowych. Należy zagruntować podłogę i ściany za pomocą wałka lub pędzla w co najmniej dwóch warstwach nakładanych na krzyż. Każda warstwa powinna schnąć co najmniej 3 godziny, ale jest to uzależnione od temperatury i wilgotności otoczenia. Zaleca się dobrą wentylację lub ogrzewanie łazienki. Jeśli dwie warstwy nie są wystarczające, a powierzchnia jest nadal bardzo chłonna, należy nałożyć kolejną warstwę.

Chłonność podłoża można sprawdzić za pomocą prostego testu. Wlej łyżkę wody na podłoże w różnych miejscach pomieszczenia i obserwuj, jak długo trwa wsiąkanie wody w podłoże. Woda powinna pozostawać na powierzchni przez co najmniej 15 minut lub dłużej, zanim wsiąknie.

3. Przygotowanie ścian podczas remontu łazienki

Pamiętasz 2 krok i gorączkowe gruntowanie ścian w łazience? Świetnie! Teraz możesz wyrównać ściany za pomocą zaprawy klejowej z siatką wzmacniającą i uzyskać w ten sposób bezspoinową powierzchnię do nałożenia hydroizolacji. Zgadnij, co następuje po nałożeniu kleju? Zagruntowanie nigdy nie jest wystarczające, dlatego przed nałożeniem hydroizolacji należy ponownie przeprowadzić gruntowanie w dwóch warstwach metodą krzyżową.

4. Wyrównanie podłogi

Czy masz już wysuszony grunt? Doskonale! Kolejnym krokiem w remoncie łazienki jest wyrównanie podłogi przed nałożeniem hydroizolacji, a następnie ułożenie płytek ceramicznych. Tutaj również możesz sięgnąć po proste rozwiązanie, które pozwoli Ci zaoszczędzić czas i sporo nerwów. Użyj cementowej masy samopoziomującej z naszej oferty, aby wygładzić nierówności w zakresie od 2 do 30 mm. Jeśli chcesz jak najszybciej cieszyć się nową łazienką, koniecznie zapoznaj się z wylewką samopoziomującą Rapid S400, po której można chodzić już po 4 godzinach. Następnie można nałożyć hydroizolację w łazience w ciągu zaledwie 2 dni (w zależności od wilgotności podłoża). Po pełnym utwardzeniu warstwy wyrównującej nie zapomnij o ponownym zagruntowaniu podłogi.

Nasza wskazówka: Jeśli w betonie występują dziury większe niż 30 mm, można je wygładzić za pomocą masy do naprawy betonu przed wylaniem wylewki samopoziomującej. Jeśli w podłożu występują pęknięcia, należy zastosować naprawę betonu BETON FIX.

5. Hydroizolacja łazienki jest niezbędna

Dzięki nowoczesnym materiałom hydroizolacja łazienki jest jednym z łatwiejszych kroków na naszej małej liście. Podczas remontu łazienki należy nałożyć Folię w płynie za pomocą wałka lub pędzla na całą powierzchnię. Należy umieścić taśmy hydroizolacyjne w pierwszej warstwie na wszystkich narożnikach i połączeniach między podłogą a ścianą. Po całkowitym wyschnięciu (ok. 12-24 godzin) należy kontynuować nakładanie kolejnych warstw. Do zwykłego użytkowania łazienki wystarczą 2 warstwy.

6. Układanie płytek ceramicznych i okładzin w łazience

Po całkowitym wyschnięciu ostatniej warstwy hydroizolacji możemy przejść do kolejnego etapu remontu naszej łazienki – okładzin ściennych i płytek ceramicznych. Teraz nie musisz już gruntować i do układania płytek ceramicznych można wybrać klej polimerowy MS lub cementowy. Rodzaj kleju cementowego do płytek ceramicznych należy wybrać w zależności od rozmiaru okładzin. Nowoczesne płytki wielkoformatowe wymagają innych właściwości kleju niż małe mozaiki. Zdecydowanie zalecamy co najmniej klej C2T, który ma zmniejszony poślizg. W przypadku okładzin wielkoformatowych i płytek ceramicznych należy użyć SUPER FLEX C2TE S1.

Jeśli pragniesz nowoczesnej łazienki, odpowiednią alternatywą dla klasycznych okładzin jest Masa dekoracyjna do łazienek. Nakładanie jest bardzo łatwe, Masa jest łatwa w utrzymaniu i jest niezwykle trwała nawet w trudnych warunkach panujących w łazienkach i kuchniach.

Zalecamy dokładne przestrzeganie czasu wymaganego do utwardzenia kleju. Szkoda byłoby zniszczyć zupełnie nową podłogę, chodząc po niej przedwcześnie.

7. Spoinowanie podczas remontu łazienki

Spoinowanie to tak naprawdę tylko wisienka na torcie, która sprawi, że będziesz naprawdę szczęśliwy po kilku dniach ciężkiej pracy. Rozprowadź masę szpachlową za pomocą kielni lub gumowej szpachelki i wprowadź ją w poszczególne spoiny. Usuń nadmiar masy szpachlowej i zaczekaj, aż wszystko całkowicie stwardnieje.

Nasza wskazówka: Ciemniejsza masa szpachlowa wygląda lepiej i nie widać na niej tak dużej ilości zabrudzeń.

Narożniki i spoiny pomiędzy podłogą a ścianami wypełnij silikonem sanitarnym. W przypadku takich naprężonych połączeń znacznie bardziej odpowiedni jest elastyczny materiał niż klasyczna masa spoinowa, która z czasem pękałaby i wybrzuszała się w takich naprężonych miejscach.

Jak długo trwa remont łazienki?

Jeśli dobrze przeczytałeś naszą instrukcję i zauważyłeś niezbędne przerwy technologiczne pomiędzy poszczególnymi krokami, wiesz, że nie będziesz w stanie zrobić tego w weekend. Dobrym pomysłem jest zarezerwowanie sobie co najmniej tygodnia na remont łazienki i wzięcie pod uwagę, że nie wszystko musi pójść zgodnie z planem.

Nasza wskazówka: Chcesz jeszcze bardziej przyspieszyć swoją pracę? Połącz klejenie okładzin i hydroizolację w jednym kroku! Dzięki produktowi DUO FLEX L8600 zaoszczędzisz do 3 dni w porównaniu do zwykłej metody.

Ile kosztuje remont łazienki?

Dobrze jest wiedzieć wcześniej, jakie materiały będą potrzebne i w jakiej ilości, i z grubsza wszystko obliczyć. Ceny łazienek różnią się znacznie w zależności od ich wielkości i użytych materiałów. Tylko Ty możesz odpowiedzieć na pytanie, ile kosztuje remont łazienki. Cena samych okładzin może wynosić 80 zł za m2, ale także 800 zł za designerskie okładziny do łazienek. O ile cena materiałów do podłoży i preparatów zawsze będzie mniej więcej taka sama, to płytki ceramiczne i produkty sanitarne różnią się ceną kilkukrotnie. Można jednak powiedzieć, że tani samodzielny remont łazienki może zmieścić się w 17 000 zł.

Jak widać, remont łazienki nie jest aż tak trudnym zadaniem, by nie można było wykonać go samodzielnie. Wystarczy odpowiednie połączenie umiejętności, zapału do pracy, wysokiej jakości materiałów i sprawdzonych technik. Kreatywność przyda się z kolei przy wyborze okładzin ściennych do łazienki i innych elementów wyposażenia, takich jak szafki, baterie, kabiny prysznicowe i inne. Jeśli zdecydujesz się na remont łazienki z Distyk, nic nie stanie na drodze do Twojej wymarzonej łazienki!

Galeria