Odlewanie stołu z żywicy epoksydowej EPOXIN DEKOR

Żywica epoksydowa EPOXIN DEKOR ma różne zastosowania w twórczości artystycznej, a jednym z nich jest produkcja designerskiego stołu. Dokładnie taki stół powstał w Uściu nad Łabą, a teraz zobaczymy, jak to zrobiono.

Wybór żywicy epoksydowej

Lokalnemu stolarzowi zlecono wykonanie stołu artystycznego o wymiarach 170 x 95 cm z płyty z żywicy epoksydowej o grubości 2 cm. Przy wyborze wybrał EPOXIN DEKOR, ponieważ nadaje się do odlewania większych powierzchni. Główną zaletą tej mieszaniny jest długi czas, w którym można pracować z żywicą. Wolny czas wiązania zapobiega uszkodzeniu samego materiału podczas procesu utwardzania.

Utwardzanie żywicy epoksydowej EPOXIN DEKOR

Utwardzanie jest ważną częścią procesu tworzenia dowolnego produktu z żywicy. Należy zwrócić uwagę na zapewnienie odpowiedniej grubości mieszaniny odlewniczej. W naszym przypadku maksymalna grubość na jedną wylewkę to 5 cm. Nie ma ograniczeń co do ilości warstw. Podczas utwardzania zachodzi reakcja egzotermiczna – wydziela się ciepło, a jeśli warstwa masy jest zbyt duża, żywica może się spalić, a cały produkt ulec zniszczeniu. Jednocześnie podczas utwardzania mieszaniny uwalniają się bąbelki, które powstały tam podczas mieszania żywicy z utwardzaczem w stosunku 3:1.

Jak to było w Uściu nad Łabą?

Najpierw przygotowaliśmy formę o wymiarach 200 x 100 cm do odlania blatu stołu. Zrobiliśmy go głównie z resztek płyt laminowanych i umieściliśmy pleksi w dnie dla lepszej separacji. Na całą formę nałożyliśmy separator, a połączenia uszczelniliśmy silikonem uniwersalnym.

Następnie w jednym pojemniku poprzez zmieszanie przygotowano 16 kg materiału. Po wymieszaniu żywicy z utwardzaczem dodaliśmy pigment perłowy Emerald Green i odstawiliśmy na kolejne 30 minut.

Wylaliśmy warstwę o wysokości około 2 cm, w której wzdłuż krawędzi i pośrodku ułożyliśmy drewno akacjowe. Zaimpregnowaliśmy to tak, aby podczas utwardzania nie uwalniało pęcherzyków i nie zwiększało ich ilości w żywicy.

Gdy wszystko zostało wylane, zadbaliśmy o przestrzeń, aby kurz lub owady nie dostały się do jeszcze płynnej masy. Ponieważ żywica epoksydowa EPOXIN DEKOR ma długi czas wiązania (minimum 120 minut), możemy jeszcze przesuwać drewno lub dodawać inne elementy, zanurzając je w płynnej mieszaninie.

Podczas utwardzania pęcherzyki były dobrze uwalniane z utwardzanej mieszaniny. Łącznie pozostawiliśmy żywicę do utwardzenia na ponad 10 dni.

Następnie używając separatora form, bez najmniejszego problemu oddzieliliśmy płytę od stołu. Blat został przeszlifowany i wyrównany na frezarce CNC w zaprzyjaźnionej firmie stolarskiej oraz wypolerowany szlifierką mimośrodową w grubościach papieru 60, 80, 100, 120, 150 i 180.

Szlifowanie przebiegało bezproblemowo, nie było większych wgnieceń itp. Do wykończenia użyto jednej warstwy farby olejnej. Blat został przymocowany do nóg za pomocą wkrętów samogwintujących z łbem soczewkowym. Produkcja stołu trwała 14 dni, również ze względu na inne zobowiązania.

Kolejność prac w punktach

 1. Tworzenie form, uszczelnianie silikonem uniwersalnym.
 2. Zastosowanie separatora do formy.
 3. Przycinanie desek do wymaganego kształtu i wymiaru.
 4. Gruntowanie desek przed odprowadzeniem pęcherzyków powietrza.
 5. Mocowanie desek za pomocą zacisków do dna formy.
 6. Aplikacja epoksydowa, wymieszanie.
 7. Dodanie pigmentu.
 8. Spontaniczne odpowietrzanie żywicy epoksydowej w wiadrze.
 9. Odlewanie.
 10. Utwardzenie epoksydów.
 11. Odformowanie.
 12. Transport w celu porównania i przycięcie na dokładny wymiar.
 13. Szlifowanie szlifierką mimośrodową w grubościach 60, 80, 100, 120, 150, 180 (można szlifować do grubości 3000).
 14. Obramowanie stołu.
 15. Aplikacja wosku padem gąbkowym.
 16. Wiercenie otworów pod wkładki gwintowane od spodu stołu.
 17. Przymocowanie nóg do stołu.

Galeria