Kiedy i jak używać kotwy chemicznej? Szczegółowa instrukcja kotwienia chemicznego w cegłach i innych materiałach.

Kotwa chemiczna znajduje swoje zastosowanie jako pełnowartościowy i bardzo skuteczny zamiennik tradycyjnych kołków rozporowych i kotew wbijanych, tworząc jednocześnie niezwykle trwałe połączenie o bardzo dużej nośności. Czy wiesz, kiedy zamiast kołków rozporowych można zastosować kotwy chemiczne? Przygotowaliśmy przegląd praktycznych informacji o tym, kiedy i której kotwy użyć, wraz ze szczegółową instrukcją aplikacji.

W porównaniu do tradycyjnych kołków rozporowych, kotwy chemiczne są wyjątkowo mocne, nie powodują naprężenia materiału i szybko się z nimi pracuje. Kołki rozporowe często ruszają się i wyrywają w materiałach. Kotwy chemiczne można kotwić bliżej krawędzi przy mniejszym rozstawie osiowym kotew. Korzystając z kołków rozporowych, należy zawsze mieć pod ręką specjalny typ, który można zastosować w danym materiale. Nie musisz jednak martwić się używając kotwy chemicznej. Kotwę chemiczną można stosować samodzielnie lub z tulejami siatkowymi do wszystkich rodzajów materiałów. Przy wyborze kotwy chemicznej należy wziąć pod uwagę w szczególności to, czy jest ona przeznaczona do użytku wewnętrznego czy zewnętrznego, obciążenie wodą i wreszcie obciążenie mechaniczne kotwionym przedmiotem.

Gdzie powinniśmy używać kotwy chemicznej?

 • Uchwyty do telewizora
 • Meble i wyroby sanitarne
 • Stopy montażowe do balustrad i śrub
 • Schody
 • Markizy, wiaty
 • Regały, wsporniki
 • Sprzęt sportowy na ścianie.

Którą kotwę chemiczną wybrać?

Do wewnątrz

Do zastosowań wewnętrznych wybieramy produkty bez styrenu, ponieważ styren ma silny i specyficzny zapach. Dlatego bardziej odpowiednia jest Kotwa chemiczna POLIESTER SF.

KOTWA CHEMICZNA BEZ STYRENU POLIESTER SF

Na zewnątrz

Na zewnątrz możemy zastosować Kotwę chemiczną POLIESTER S, która gwarantuje ekonomiczne kotwienie przy zachowaniu wytrzymałości i wysokiej jakości.

KOTWA CHEMICZNA POLIESTER S

Do warunków ekstremalnych

Jeśli wymagana jest ekstremalna wytrzymałość kotwy oraz stałe obciążenie wilgocią i wodą, wybierz Kotwę chemiczną WINYLOESTER SF. Nadaje się również do otworów zalanych wodą.

KOTWA CHEMICZNA WINYLOESTER SF

Na mróz

Zalecamy stosowanie Kotwy chemicznej ARCTIC do kotwienia w okresie zimowym lub w pomieszczeniach chłodniczych. Umożliwia kotwienie w niskich temperaturach do -20°C.

KOTWA CHEMICZNA ARCTIC

Wszystkie kotwy chemiczne nadają się do cegieł dziurawek i materiału pełnego, a jedynie kolejność prac podczas ich aplikacji jest inna. Są to proste kroki, które nie wymagają profesjonalnych umiejętności ani specjalnego sprzętu. Szczególny nacisk należy kłaść na dokładne usunięcie pyłu i luźnych cząstek z wywierconego otworu. Parametry montażowe oraz dane potrzebne do zaprojektowania połączenia dostępne są w kartach technicznych. W przypadku bardziej wymagających aplikacji korzystamy z opinii statystyka, a projekt powinna wykonać kompetentna osoba.

Na co trzeba zwrócić uwagę przed kotwieniem?

Podczas kotwienia ważne jest zachowanie minimalnej odległości między osiami, aby zapobiec zniszczeniu materiałów budowlanych. Równie ważna jest minimalna odległość od krawędzi. Sposób kotwienia i rodzaj kotwy dobiera się zawsze w zależności od wytrzymałości materiału nośnego i rodzaju siły, z jaką system kotwiony będzie obciążany w czasie.

W zależności od metody kotwienia rozróżniamy kotwienie z wykorzystaniem naprężenia materiału i kotwienie bez systemu montażu rozporowego. Pierwsza z nich wykorzystuje mechaniczną rozpiętość w otworze i wymaga od podstawowego materiału podporowego dużej wytrzymałości. Natomiast przy kotwieniu bez systemu montażu rozporowego wykorzystuje się żywice syntetyczne na bazie winyloestrów lub poliestrów (kotwy chemiczne DEBBEX), gdzie kotwienie odbywa się chemicznie poprzez zmieszanie dwóch składników masy. W materiale podstawowym nie ma dalszych naprężeń, dlatego można zmniejszyć rozstaw osiowy i odległości kotew od krawędzi.

 

 • 1 Krok – wywiercić wymaganą ilość otworów.
 • 2 Krok – usunąć pył za pomocą pompki do przedmuchiwania.
 • 3 Krok – usunąć niespójny pył za pomocą szczotki i ponownie usunąć pył za pomocą pompki do przedmuchiwania. 
 • 4 Krok – do wywierconych otworów włożyć tuleję siatkową. W przypadku typowych rozmiarów śrub (od M6 do M14) należy użyć plastikowej tulei siatkowej. Jeśli mamy niestandardowy rozmiar otworu, wybieramy metalową tuleję siatkową, którą należy uciąć zgodnie z wymaganą długością. Pod koniec czynności nie należy zapomnieć o zakończeniu tulei siatkowej, aby kotwa chemiczna nie przedostała się do dziur materiału.
 • 5 Krok – kotwę chemiczną należy włożyć do pistoletu aplikacyjnego do kotew i wycisnąć około 10 cm zaprawy kotwiącej poza przygotowanymi otworami, aż do uzyskania jednolitego koloru. 
 • 6 Krok – aplikujemy kotwę chemiczną do otworu, aż wypełnimy całą przestrzeń. Przechodzimy z najgłębszego miejsca i stopniowo wyciągamy kotwę z otworu.
 • 7 Krok – element kotwiony należy wsunąć do otworu ruchem obrotowym – przykręcić. 
 • 8 Krok – na pełne obciążenie należy poczekać, aż kotwa stwardnieje. Dokładne czasy utwardzania podane są na opakowaniach kotew chemicznych oraz w kartach technicznych.

 

Instrukcje dotyczące stosowania kotwy chemicznej w materiale pełnym

 • 1 Krok – należy wywiercić wymaganą ilość otworów.
 • 2 Krok – usunąć pył za pomocą pompki do przedmuchiwania.
 • 3 Krok – usunąć niespójny pył za pomocą szczotki.
 • 4 Krok – ponownie usunąć resztki pyłu za pomocą pompki do przedmuchiwania. Na koniec należy usunąć niespójny pył za pomocą szczotki. Następnie ponownie usunąć resztki pyłu za pomocą szczotki do przedmuchiwania.
 • 5 Krok – kotwę chemiczną należy włożyć do pistoletu aplikacyjnego do kotew i wycisnąć około 10 cm zaprawy kotwiącej poza przygotowanymi otworami aż do uzyskania jednolitego koloru.
 • 6 Krok – aplikujemy kotwę chemiczną do otworu, aż wypełnimy całą przestrzeń. Przechodzimy z najgłębszego miejsca i stopniowo wyciągamy kotwę z otworu.
 • 7 Krok – element kotwiony należy wsunąć do otworu ruchem obrotowym – przykręcić.
 • 8 Krok – na pełne obciążenie należy poczekać niezbędny czas, aż kotwa stwardnieje. Dokładne czasy utwardzania podane są na opakowaniach kotew chemicznych oraz w kartach technicznych.