Jak ocieplić dom styropianem oszczędzając pieniądze i czas?

Czas płynie do przodu, a wraz z nim postępuje rozwój nowych technologii i procedur izolacji termicznej. Dzisiaj powiemy, co jest najbardziej odpowiednie do przyklejenia materiału izolacyjnego do muru, aby uzyskać wysokiej jakości izolację domu, aby zaoszczędzić nie tylko pieniądze, ale także czas.

 

Jak ociepla się w dzisiejszych czasach.

Podobnie jak wiele innych rzeczy, systemy izolacyjne muszą podlegać określonym normom. Może się to wydawać jakąś formą szykany. Tak, w zasadzie są to surowe zasady obowiązujące projektantów, producentów i wykonawców. Ostatecznie dają gwarancję, że otrzymujemy wysokiej jakości i funkcjonalny produkt wykonany z w pełni kompatybilnych materiałów. I właśnie o wzajemną kompatybilność chodzi właśnie w systemie ETICS, który dziś normalizuje działanie firm termoizolacyjnych i produkujących chemię budowlaną. W przypadku Den Braven jest to wyłącznie

Przy wyborze materiału izolacyjnego opcji jest więcej, w typowych konstrukcjach najczęściej stosuje się styropian elewacyjny. Jednak wybór technologii klejenia jest stosunkowo wąski – możemy pójść konserwatywną drogą kleju cementowego lub użyć pianki poliuretanowej.

Jaka jest różnica między użyciem kleju cementowego a pianką PU?

„Nie ufam twoim nowoczesnym produktom. Bóg jeden wie, jak długo to wytrzyma… „Często słyszymy podobne zdania. Pianki PU są wykorzystywane w budownictwie od prawie pół wieku, a w systemach ociepleń od ostatniej dekady. Ponadto żywotność pianki jest taka sama, jak żywotność izolatora, jeśli system jest wykonany prawidłowo. Ale co z korzyściami? Naszym celem nie jest dyskredytowanie klejów cementowych, działają dobrze, nie możemy obejść się bez nich przy zacieraniu elewacji i są ważną częścią naszej produkcji. Jednak pianka PU ma wiele zalet, zwłaszcza z punktu widzenia użytkownika.

Wyobraź sobie przykładową sytuację, w której planujemy zakupić i obliczyć ilość materiału do izolacji. Podczas gdy mówimy o ciężkich paletach z klejami cementowymi, przy piankach wystarczy kilka kartonów. Dla porównania – jedna paleta kleju cementowego zawierająca 42 worki waży 1050 kg. Równoważna ilość pianki PU to trzy kartony o wadze 40 kg – do transportu wystarczy zwykły samochód osobowy. Z klejami cementowymi musimy umówić się na rozładunek, zabezpieczyć dojazd na plac budowy, wściekły kierowca zablokowany przez mikser, pożyczony i przeładowany van utknął w błocie, czy inne nieprzyjemności – wiesz o tym. Załóżmy, że palety zostaną ostatecznie złożone w wyznaczonym miejscu – co to oznacza? Cóż, rano czeka nas dobra rozgrzewka w postaci przeniesienia kilku ton materiału gdzieś pod dach, gdzie można je zostawić na kilka tygodni, aż do uzyskania optymalnych warunków aplikacji – dni bez deszczu i mrozu (min. +5 ° C). Po nałożeniu kleju cementowego należy pozostawić go na okres od jednego do dwóch dni do pełnego dojrzewania. Podczas klejenia pianką PU już po dwóch godzinach można kontynuować dalsze prace, takie jak szlifowanie, zakotwienie lub zacieranie.

Gdy tylko zdecydujemy się na pianki PU, nawet dzieci mogą nam pomóc wyładować je z naszego rodzinnego auta do małego pomieszczenia, dzięki poręcznej objętości materiału. Nawet nieprzewidziany deszcz w żaden sposób nie zaszkodzi piankom, ani nie uniemożliwi przeprowadzenia aplikacji. Nie ma znaczenia, jak mokry jest mur po ulewnych deszczach. Czy to marznie? Nie ma problemu! Wersje zimowe oznaczone „Zima” mogą być używane do -10 ° C. Korzystając z Thermo Kleber nie potrzebujemy na budowie żadnego pomocnika, który mieszałby dla nas klej, czy cały dzień nosiłby worki z klejem i wiadra z wodą. Nie potrzebujemy nawet prądu. Unikamy nawet klasycznych błędów, w których klasyczny klej elewacyjny jest za gęsty, a czasem zbyt rzadki, z powodu nieprawidłowego dozowania wody. W przypadku nieprawidłowego wymieszania sypkiej mieszanki mogą również pojawić się grudki, co przy piance PUR nie stanowi zagrożenia i wszystkie te niedogodności są eliminowane. Bez mieszania, noszenia ciężkich worków i wiader. Elewacja klejona pianką nie wchłania wilgoci z muru. Wręcz przeciwnie, klej cementowy może zawierać do 2,3 l wody na m2, która wyparuje do wnętrza budynku ze względu na wysoką paroszczelność styropianu. Wreszcie, Thermo Kleber, jako doskonały izolator termiczny (λ = 0,035 W / mK), przyczynia się do właściwości izolacyjnych całego systemu, czego nie można oczekiwać od kleju cementowego.

Czy to brzmi zbyt rewelacyjnie? Z pewnością można by się spierać o pewne rzeczy, ale wiele zalet jest bezdyskusyjnych, a duża liczba pomyślnie zrealizowanych inwestycji mówi sama za siebie.

 

Jakie kleje PU mamy do wyboru?

Oprócz standardowego kleju poliuretanowego Thermo Kleber i jego zimowej odmiany Thermo Kleber Winter, oferujemy produkty o zmodyfikowanej recepturze do aplikacji na podłoża asfaltowe i drewnopochodne. Thermo Kleber Roof to idealne rozwiązanie do przyklejania styropianu ekstrudowanego (XPS) do konstrukcji fundamentowych lub do izolacji termicznej dachów płaskich bezpośrednio na papy asfaltowe. Thermo Kleber Wood przeznaczony jest na podłoża na bazie masy drzewnej, stosowane w konstrukcjach drewnianych, gdzie izolator przykleja się bezpośrednio do płyt OSB.

Na co zwrócić uwagę?

  • Przeczytaj i zapytaj. Naprawdę dokładnie przestudiuj kartę techniczną i sposób aplikacji. Jeśli coś jest niejasne, nie wahaj się skontaktować z wyszkolonym sprzedawcą lub działem technicznym Den Braven, chętnie doradzimy.
  • Postępuj zgodnie z instrukcją. Jeśli jej nie ma postępuj zgodnie z normami.
  • Ekstrema nie służą nikomu. Pianie PU też – górna granica temperatury aplikacji to +35 ° C Ponieważ w cieniu panuje przyjemne 28 stopni, oznacza to, że temperatura powierzchni na nasłonecznionej elewacji jest znacznie wyższa. W wysokich temperaturach i przy niskiej wilgotności piana może nie utwardzać się tak, jak powinna. Temperatura nakładania to nie tylko temperatura powietrza, ale także temperatura podłoża. W przypadku wariantów pianek zimowych musimy upewnić się, że opakowania przed aplikacją są ogrzane do min. +5 ° C, wtedy możemy je stosować w temperaturach do -10 ° C.
  • Pył jest bardzo skutecznym separatorem.
  • Nie lekceważ mechanicznego kotwienia. Kołki muszą radzić sobie z osiowymi siłami ssania wiatru, oraz z działaniem hydrotermalnym na płyty izolacyjne, które rozszerzają się i kurczą pod wpływem ciepła. Instrukcje dotyczące kotwienia od dostawcy ETICS mają charakter wyłącznie informacyjny, aw przypadku wyższych budynków ilość i rozmieszczenie kołków powinno być zaprojektowane przez projektanta / inżyniera budowlanego z uwzględnieniem warunków klimatycznych panujących na danym placu budowy.
  • Thermo Kleber nie tylko skleja, ale również doskonale wypełnia wszelkie szczeliny pomiędzy płytami izolacyjnymi. Podobnie jak wszystkie pianki ulega degradacji pod wpływem promieniowania UV.
  • Istnieje bardzo mała szansa, że puszka pianki PU eksploduje samoistnie (na przykład w rozgrzanym samochodzie). Jeśli jednak opakowanie pod ciśnieniem delikatnie uderza w ostrzejszą krawędź w samochodzie, może nam „pomalować”. Dlatego nie zalecamy przewożenia puszek luźno rzuconych w bagażniku lub na tylnych siedzeniach samochodu.

Bez tych pomocników się nie obejdziesz

         

Kleje PU z rodziny Thermo Kleber przeznaczone są do aplikacji pistoletowej. Oprócz wysokiej jakości pistoletu potrzebujemy również środka do jego czyszczenia – Czyścik pianki PUR. Tylko uważaj na styropian! Środek czyszczący zawiera rozpuszczalniki powodujące korozję styropianu. Bardzo mocno nawilżane chusteczki równie dobrze służą do usuwania pianki PUR.

 

Klejenie styropianu do muru pianką PUR ma swoje niezaprzeczalne zalety, dzięki czemu zdecydowanie warto go stosować. Jednak wybór zawsze należy do Ciebie. Masz pytania dotyczące aplikacji pianki PUR? Napisz do nas, chętnie Ci doradzimy! 😊